PostHeaderIcon Pracownia muzyczna

Pracownia muzyczna to miejsce, w którym uczestnicy mogą wyzwolić swój potencjał twórczy, energię i cieszyć się muzyką na różne sposoby. Środkiem oddziaływania terapeutycznego w tej pracowni jest muzyka, która pobudza wyobraźnię i wpływa korzystnie na stan psychiczny. Muzyka ma zdolność wzbudzania emocji, zaspokaja potrzebę ekspresji. Pobudza potrzeby estetyczne i poznawcze uczestników.
Uczestnicy chętnie biorą udział w zabawach ruchowych, tańczą, śpiewają, wystukują rytm na instrumentach takich jak: trójkąt, konga, bongosy, tamburyn, marakasy. Zajęcia w pracowni muzycznej pomagają w radzeniu sobie ze stresem i tremą, w przełamywaniu barier i osobistych ograniczeń.
Muzykoterapia daje poczucie bycia w przyjaznym otoczeniu, staje się bodźcem do wyrażania uczuć, jest też sposobem uczenia się nowych zachowań. Muzykoterapia sprzyja podnoszeniu samoakceptacji, wzmacnianiu poczucia własnej wartości, rozwijaniu umiejętności radzenia sobie ze stresem i niepokojem, umożliwia rozładowanie napięć emocjonalnych.
Zajęcia w pracowni muzycznej obejmują także naukę śpiewu, jak również grę na instrumentach takich jak gitara akustyczna, gitara elektryczna, gitara basowa, keyboard, perkusja, konga, bongosy. Pracownia jest wyposażona w sprzęt nagłaśniający i akcesoria muzyczne niezbędne do prowadzenia zajęć.

W naszej pracowni działał zespół pod nazwą COCOON BAND w skład którego wchodzili uczestnicy z Domu w Rabce-Zdroju i Nowego Targu oraz terapeuci zaangażowani w pracę zespołu.
Zespół z powodzeniem występował na różnych imprezach, koncertach i konkursach. Może pochwalić się wieloma wyróżnieniami i nagrodami. Obecnie w związku ze zmianami życiowymi uczestników, zespół zawiesił swoją działaność.
W pracowni muzycznej, oprócz pracy z zespołem Cocoon Band, odbywają się zajęcia z innymi uczestnikami. Są one dostosowane do ich indywidualnych zainteresowań i możliwości – śpiewają wybrane przez siebie piosenki, tańczą w rytm muzyki, wystukują rytm na prostych instrumentach perkusyjnych, słuchają relaksacyjnej muzyki oraz uczą się gry na prostych instrumentach muzycznych.
Plan pracowni muzycznej obejmuje także udział w zabawach integracyjnych i muzyczno-ruchowych, naukę i doskonalenie umiejętności warsztatowych, poznawanie nowych utworów muzycznych oraz pracę nad choreografią i zachowaniem na scenie. Przewidziane są również ćwiczenia emisji głosu, kompozycji utworów własnych.

Pracownią opiekują się i zajęcia prowadzi Dawid Mika.


pozostałe pracownie w "Radości życia"